Kokenut Ville Myyryläinen jatkaa Titaaneissa, Oskari Leväselle vuoden ja Rene Hiekkataipaleelle kahden vuoden sopimus

Raimo Eerola

Ville Myyryläinen asteli jäähyaitioon Titaanien ottelussa helmikuussa 2018.
Ville Myyryläinen asteli jäähyaitioon Titaanien ottelussa helmikuussa 2018.

Kotkan Titaanien viimeisimmät kiinnitykset jääkiekon Suomi-sarjaan ovat hyökkääjät Ville Myyryläinen, Oskari Levänen ja Rene Hiekkataipale.

Myyryläinen aloittaa kotkalaisseurassa jo yhdeksännen kautensa. Hän on pelannut seurassa 180 ottelua.

Viime kaudellla tehopisteitä syntyi 28 ottelussa kymmenen (8+2).

— Myyryläinen kuuluu joukkueemme harvalukuiseen kokeneempaan kalustoon, joten on hieno juttu, että hän sai siviilipuolen asiansa siihen järjestykseen, jotta pelaaminen Suomi-sarjassa on edelleen mahdollista, Titaanien manageri Juho Hannukainen sanoi seuran tiedotteessa.

— ”Myyrällä” on alla tuloksellisesti vähän heikompi kausi, joten eiköhän parannusta ole luvassa. Taistelusta ja sähisemisestä se tuskin ainakaan tulee kiinni jäämään.

Levänen, 20, siirtyy Kotkaan KooKoon A-nuorista. Hän on Titaanien maalivahdin Santeri Leväsen pikkuveli.

Kolmen viime kauden aikana pelaamissaan 114 nuorten SM-liigan ottelussa Levänen on iskenyt tehot 11+22.

— Levänen on ollut joukkueen mukana heti jääharjoitusten alusta lähtien ja näyttänyt niin treeneissä kuin harjoituspeleissäkin, että taidot riittävät vallan mainiosti Suomi-sarjaan, Hannukainen sanoi.

Myyryläisen ja Leväsen sopimukset ovat yhden kauden mittaisia.

Rene Hiekkataipale, 17, on käynyt läpi Titaanien oman junioriputken. Hänen sopimuksensa ulottuu kevääseen 2021 asti.

— Hiekkataipaleen kanssa lähdemme rauhassa rakentamaan vähän pidempää projektia, jonka tavoitteeksi päävalmentaja Mika Iltola on asettanut vakiopelipaikan lunastamisen edustusjoukkueesta viimeistään kaudelle 2020—2021, Hannukainen kertoo.

— Rene on isokokoinen, hyvin liikkuva ja käsistään taitava tulevaisuuden lupaus sekä ennen kaikkea Titaanien oma kasvatti, joita haluamme vastaisuudessa nähdä entistä enemmän riveissämme mainetekoja tekemässä.

Titaaneissa testijaksolla ollut hyökkääjä Niklas Malinen ei saanut sopimusta.

Luetuimmat