Iivo Niskasesta Vuoden urheilija, myös Teemu Pukki ja Aleksi Leppä hyvillä sijoituksilla — Katso, ketkä kaikki urheilijat saivat ääniä ja keitä muita Urheilugaalassa palkittiin

AOP/Timo Korhonen

Iivo Niskanen oli urheilutoimittajien äänestyksessä täysin ylivoimainen.
Iivo Niskanen oli urheilutoimittajien äänestyksessä täysin ylivoimainen.

Maastohiihtäjät Iivo Niskanen on valittu Vuoden urheilijaksi Urheilutoimittajan liiton jäsenäänestyksessä. Niskanen sai pokaalinsa torstai-iltana Helsingissä järjestetyssä Urheilugaalassa.

Pyeonchangin olympialaisissa 50 kilometrin hiihdon voittanut Niskanen oli ylivoimainen ja jätti toiseksi tulleen Krista Pärmäkosken kauas taakseen.

Niskanen on ensimmäinen suomalaisurheilija, joka valitaan Vuoden urheilijaksi peräkkäisinä vuosina.

Kotkalainen jalkapalloilija Teemu Pukki sjoittui äänestyksessä 14:nneksi. Yhdeksän urheilutoimittajaa oli sijoittanut hänet hänet oman kymmenen parhaan urheilijan listansa ykkössijalle.

Haminalainen ammunnan tuplamaailmanmestari Aleksi Leppä oli äänestyspisteissä sijalla 25. Hän oli ykkösenä yhden äänestäjän listalla.

Kaikki ääniä saaneet urheilijat:

Vuoden urheilija: Iivo Niskanen (maastohiihto) 4 470 pistettä (358 ykkössijaa)

Muut ääniä saaneet: 2) Krista Pärmäkoski (maastohiihto) 3 206 (13), 3) Kaisa Mäkäräinen (ampumahiihto) 3 058 (31), 4) Petra Olli (paini) 3 057 (33), 5) Lauri Markkanen (koripallo) 2 379 (39), 6) Lukas Hradecky (jalkapallo) 1 505 (29), 7) Leo-Pekka Tähti (yleisurheilu) 1 293 (4), 8) Enni Rukajärvi (lumilautailu) 802, 9) Pekka Rinne (jääkiekko) 786 (3), 10) Kimi Räikkönen (autourheilu) 733 (3),

11) Patrik Laine (jääkiekko) 721 (3), 12) Matti Suur-Hamari (lumilautailu) 683 (2), 13) Mikko Rantanen (jääkiekko) 671 (1), 14) Teemu Pukki (jalkapallo) 576 (9), 15) Mikko Korhonen (golf) 469 (1), 16) Sebastian Aho (jääkiekko) 452 (1), 17) Marika Teini (suunnistus) 391, 18) Mira Potkonen (nyrkkeily) 358, 19) Salibandyn miesten MM-kultajoukkue 231 (5), 20) Henri Kontinen (tennis) 230,

21) Eva Wahlström (nyrkkeily) 184 (1), 22) Mika Poutala (pikaluistelu) 178, 23) Jalkapallon miesten maajoukkue 165 (4), 24) Elina Gustafsson (nyrkkeily) 133 (1), 25) Aleksi Leppä (ampumaurheilu) 125 (1), 26) Eero Remes (moottoripyöräily) 114, 27) Edis Tatli (nyrkkeily) 113, 28) Valtteri Bottas (autourheilu) 105, 29) Mimosa Jallow (uinti) 100, 30) Juha Puhtimäki (pesäpallo) ja Kaisa Sali (triathlon) 87,

32) Jääkiekon naisten olympiapronssijoukkue 72, 33) Amanda Kotaja (yleisurheilu) 71, 34) Sanna Kärkkäinen (moottoripyöräily) 70, 35) Jorma Kontio (raviurheilu) 60, 36) Henry Manni (yleisurheilu) 58, 37) Aleksandra Blinnikka (purjelautailu) 51 (1), 38) Anni Vuohijoki (painonnosto) 47, 39) Elias Kuosmanen (paini) ja Jussi Laurila (pyöräsuunnistus) 41,

41) Titta Keinänen (karate) 40, 42) Jari-Matti Latvala (autourheilu) 38, 43) Nico Rönnberg (käsipallo) 34, 44) Muodostelmaluistelun maailmanmestari Marigold IceUnity 33, 45) Marcus Johnsson — Jussi Myllymäki (moottoriveneily) 32, 46) Antonia Haga (pyöräsuunnistus) 30 (1) ja Jaak Vainomaa — Tiina Tulikallio (tanssiurheilu) 30, 48) Osku Palermaa (keilailu) 29 (1), Henna Blomroos (frisbeegolf) 29 ja Lentopallon miesten maajoukkue 29,

51) Pesäpallon miesten Suomen mestari Joensuun Maila 28, 52) Hanna Rantala (voimanosto) 26, 53) Meri Ilmarinen (painonnosto) 24, 54) Jalkapallon miesten Suomen mestari Helsingin Jalkapalloklubi 23, 55) Ronja Oja (yleisurheilu) 22, 56) Satu Mäkelä-Nummela (ampumaurheilu) ja Jouni Tähti (biljardi) 20, 58) Susanna Törrönen (voimanosto) 19, 59) Golfin miesten amatöörikilpailujen EM-kultajoukkue 17, 60) Tomi-Pekka Heikkilä (ampumaurheilu) ja Pekka Päivärinta — Jussi Veräväinen (moottoripyöräily) 15,

62) Perparim Hetemaj (jalkapallo) 14, 63) Satu Mykkänen (thainyrkkeily) ja Juho Päivinen — Mari Munne (tanssiurheilu) 13, 65) Aki Pihlaja (moottorikelkkailu) 12 (1), Lentopallon naisten maajoukkue 12 ja Ilkka Tuomisto (maastohiihto) 12,

68) Jääkiekon miesten Suomen mestari Oulun Kärpät, Lentopallon miesten Suomen mestari Vammalan Lentopallo ja Henna Saarinen (pyöräsuunnistus) 11,

71) Tuomas Määttä (jääpallo) 10 (1), Jääkiekon CHL-mestari JYP 10 ja Robin Lod (jalkapallo) 10, 74) Keilailun naisten EM-hopeajoukkue, Petteri Koponen (koripallo), Jääpallon miesten Suomen mestari Lappeenrannan Veiterä, Atte Ohtamaa (jääkiekko) ja Salibandyn miesten Suomen mestari Tampereen Classic 9, 79) Keilailun naisten trion EM-hopeajoukkue 8, 80) Oliver Helander (yleisurheilu) 7,

81) Jaakko Hänninen (maantiepyöräily), Käsipallon miesten Suomen mestari Riihimäen Cocks ja Niklas Moisander (jalkapallo) 6, 84) Aleksander Barkov (jääkiekko), Piia Korhonen (lentopallo), Jukka Kytölä (futsal), Tapio Lehtinen (purjehdus), Eemeli Pirinen (alppihiihto), Arvi Savolainen (paini) ja Yleisurheilun miesten EM-pikaviestijoukkue 5,

91) Antti Savolainen (voimanosto) ja Otso Virtanen (tennis) 4, 93) Amerikkalaisen jalkapallon miesten EM-pronssijoukkue, Joukkuevoimistelun MM- ja EM-hopeajoukkue Tampereen Sisun Minetit, Koripallon miesten Suomen mestari Kauhajoen Karhu ja Sasu Salin (koripallo) 3,

97) Mika Forss (raviurheilu), Jääkiekon U18-poikien MM-kultajoukkue, Lauri Kerminen (lentopallo), Topi Raitanen (yleisurheilu) ja Urpo Sivula (lentopallo) 2,

102) Juha Kivilehto (salibandy), Chris Mulumba (amerikkalainen jalkapallo), Vesa Törnroos (ampumaurheilu) 1.

Muut palkitut:

Vuoden Valmentaja: miesten jalkapallomaajoukkueen päävalmentaja Markku Kanerva

Vuoden Esikuva: nyrkkeilijä Eva Wahlström

Vuoden Joukkue: salibandyn miesten MM-kultajoukkue

Nuori Urheilija: ralliautoilija Kalle Rovanperä

Vuoden 2018 Sykähdyttävin urheiluhetki (yleisöäänestys): Iivo Niskasen taistelu 50 km:n olympiavoittoon

Suomen Urheilun lähettiläs -palkinto: Teemu Selänne

Suomen urheilun Hall of Fame -kunniagallerian uudet jäsenet: Lea Hakala, Kalevi Heinilä, Seppo Räty ja Teemu Selänne

Vuoden Urheiluseura: Helsingin Uimarit

Elämänura-palkinto: Kalervo Kummola

Läpimurto: karateka Titta Keinänen

Taustavoima: Aki Ajo

Urheilun hyväntekijä: Mika Anttonen

Urheilukulttuuri: Leif Lampenius

Erikoispalkinto: antidopingtyön uranuurtaja Timo Seppälä

Suomen Vammaisurheilu ja -liikunta VAU:n Vuoden Urheiluteko: uimari Nader Khalili, yleisurheilija Lotta Pukkila, sokkopingiksen pelaaja Olli Kytöviita ja kelkkahiihtäjä Sini Pyy

Suomen liikkuvin kunta: Oulu

Suomen Aktiivisin Työpaikka -palkinto: Kiiltoclean Oy