Kotkalainen Tuomas Kotro oli UL:n valinta vuoden parhaaksi hiihtosuunnistajaksi – Katso kaikkien lajien palkitut

SSL/Timo Mikkola

Tuomas Kotro
Tuomas Kotro

Urheilutoimittajain Liitto on valinnut Kymin Suunnistajien Tuomas Kotron vuoden 2020 parhaaksi hiihtosuunnistajaksi.

Jo aiemmin Suunnistusliitto palkitsi kotkalaisen Kotron vuoden parhaana mieshiihtosuunnistajana.

Maaliskuisissa EM-kilpailuissa Kotro saavutti kaksi mitalia. Hän sai miesten viestissä hopeaa Ville-Petteri Saarelan ja Tero Linnainmaan kanssa. EM-sprintistä hän sai pronssia.

Pitkällä matkalla hän sijoittui neljänneksi, samoin sprinttiviestissä yhdessä Marjut Turusen kanssa. Keskimatkalla Kotron sijoitus oli kymmenes.

Lajiensa parhaiden listalle pääsi myös Karhulan Ilmailukerhoa edustava Hannu Nurmiranta, joka palkittiin parhaana ilmailu-urheilijana.

Urheilutoimittajain Liitton nimesi parhaan urheilijan 70 eri lajissa. Koronapandemian takia lajin parasta urheilijaa ei valittu seuraavissa lajeissa: agility, kiipeily, rullakiekko, rullalautailu, taitouinti, uimahypyt ja vesipallo.

Lajien parhaat urheilijat 2020:

Aerobic: Fanny Samppa, Turun Urheiluliitto

Alamäkiluistelu: Mirko Lahti

Alppilajit: Samu Torsti, Vasa Skidklubb

Amerikkalainen jalkapallo: Tino Ndongo, Kuopion Steelers

Ampumahiihto: Kaisa Mäkäräinen, Kontiolahden Urheilijat

Ampumaurheilu: Marika Salmi, Orimattilan Seudun Urheiluampujat

Autourheilu: Valtteri Bottas

Beach volley: Riikka Lehtonen–Niina Ahtiainen

Biljardi: Heikki Niva, Espoon Biljardikerho

Curling: Milja Sullanmaa, Hyvinkää Curling

Darts: Marko Kantele, Samuli Blues (Vääksy)

E-urheilu: Arttu Mustila

Freestyle: Elias Syrjä, Freestyleseura Moebius (Pääkaupunkiseutu)

Frisbeegolf: Niklas Anttila, Vuorelan Veikot (Siilinjärvi)

Futsal: Jukka Kytölä, Kaos Mantova (Italia) / Kampuksen Dynamo (Jyväskylä)

Golf: Sami Välimäki, Nokia River Golf

Hiihtosuunnistus: Tuomas Kotro, Kymin Suunnistajat (Kotka)

Ilmailu: Hannu Nurmiranta, Karhulan Ilmailukerho

Jalkapallo: Lukas Hradecký, Bayer 04 Leverkusen (Saksa)

Jousiammunta: Antti Tekoniemi, Tampereen Jousiampujat

Judo: Martti Puumalainen, Mikkelin Judo

Jääkiekko: Miro Heiskanen, Dallas Stars (USA)

Jääpallo: Tuomas Määttä, Edsbyns IF (Ruotsi) / SKA Neftjanik (Venäjä)

Karate: Titta Keinänen, Euran Karateseura

Keilailu: Tuula Tamminen, aCat (Hyvinkää)

Koripallo: Lauri Markkanen, Chicago Bulls (USA)

Käsipallo: Nico Rönnberg, Cocks (Riihimäki) / US Ivry (Ranska)

Lentopallo: Kaisa Alanko, Nantes (Ranska)

Lumilautailu: Rene Rinnekangas

Maahockey: Tommi Rantala, HC Kilppari (Turku)

Maastohiihto: Iivo Niskanen, Puijon Hiihtoseura (Kuopio)

Melonta: Jeremy Hakala, Kangasalan Melojat

Miekkailu: Niko Vuorinen, Helsingin Miekkailijat

Moottorikelkkailu: Aki Pihlaja, Lapin Moottorikelkkailijat

Moottoripyöräily: Lasse Kurvinen, Heinolan Moottorikerho

Moottoriveneily: Alexander Lindholm, Porvoon Moottorivenekerho

Mäkihyppy: Antti Aalto, Kiteen Urheilijat

Nykyaikainen 5-ottelu: Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat

Nyrkkeily: Robert Helenius

Paini: Elias Kuosmanen, Helsingin Haka

Painonnosto: Eero Retulainen, Turun Atleettiklubi

Pesäpallo: Emma Körkkö, Kirittäret (Jyväskylä)

Pikaluistelu: Samuli Suomalainen, Helsingin Luistinkiitäjät

Potkunyrkkeily: Jenna Puurunen, Järvenpään Kehäkarhut

Purjehdus: Oskari Muhonen, Espoon Pursiseura

Pyöräily: Jaakko Hänninen, AG2R La Mondiale (Ranska) / TWD-Länken (Lahti)

Pyöräsuunnistus: Andre Haga, OK Botnia (Kokkola/Kruunupyy)

Pöytätennis: Benedek Oláh, Seinäjoen Sisu ja Jura Morez (Ranska)

Ratsastus: Henri Ruoste, Turun Seudun Ratsastajat

Raviurheilu: Santtu Raitala

Ringette: Anne Pohjola, Lapinlahden Luistin -89

Rugby: Kalle Välimäki, Sumner Rugby Club (Uusi-Seelanti)

Salibandy: Sami Johansson, Classic (Tampere)

Soutu: Eeva Karppinen, Nesteen Soutajat (Turku)

Squash: Emilia Soini, Espoo Squash Rackets Club

Sulkapallo: Nella Nyqvist, Helsingfors Badminton Club

Suunnistus: Olli Ojanaho, Helsingin Suunnistajat

Taekwondo: Johanna Nukari, Espoo Hwarang Team

Taitoluistelu: Emmi Peltonen, Etelä-Vantaan Taitoluistelijat

Tanssiurheilu: Gleb Bannikov ja Ada Varstala, Tanssiklubi Master (Helsinki)

Tennis: Emil Ruusuvuori, HVS-Tennis (Helsinki)

Thainyrkkeily: Surachai Sosom, Combat Academy of Finland (Helsinki)

Tikkaurheilu: Jasmin Suomalainen, Ilmajoen Tikkakerho

Triathlon: Henrik Goesch, Turun Urheiluliitto

Uinti: Ida Hulkko, TaTU Tampere

Vapaaottelu: Makwan Amirkhani

Voimanosto: Leena Vatanen, Kiuruveden Urheilijat

Voimistelu: Joonas Kukkonen, Espoon Telinetaiturit

Yhdistetty hiihto: Ilkka Herola, Puijon Hiihtoseura (Kuopio)

Yleisurheilu: Annimari Korte, Helsingfors IFK