Aleksi Leppä ja Tuomas Kotro olivat urheilutoimittajien mielestä lajiensa parhaat viime vuonna, katso lista kaikkien lajien parhaista tästä

Kai Skyttä

Kotkalainen hiihtosuunnistaja Tuomas Kotro saavutti viime kaudella kaksi EM- ja kolme SM-mitalia.
Kotkalainen hiihtosuunnistaja Tuomas Kotro saavutti viime kaudella kaksi EM- ja kolme SM-mitalia.

Urheilutoimittajain liitto julkisti keskiviikkona valintansa eri lajien parhaiksi urheilijoiksi vuonna 2018. Parhaiden listalle pääsi kaksi eteläkymenlaaksolaista.

Vuoden ampumaurheilijaksi valittiin Haminan Ampumaseuran Aleksi Leppä, joka voitti viime vuonna kaksi maailmanmestaruutta 300 metrin kivääriammunnassa.

— Hieno juttu. Yksi kova saavutus lisää, Leppä kommentoi valintaansa.

Vuoden parhaaksi hiihtosuunnistajaksi valittiin kotkalainen Tuomas Kotro, joka palasi täksi vuodeksi edustamaan Kymin Suunnistajia. Kotro saavutti viime vuonna lajin EM-kilpailuissa sprinttiviestihopeaa ja viestipronssia. Henkilökohtaisessa sprintissä hän oli seitsemäs.

Lisäksi hän voitti Suomen mestaruuden pitkällä matkalla ja sprintissä sekä ylsi keskimatkan SM-pronssille.

Urheilutoimittajain liiton Lajien parhaat urheilijat 2018 -valinnat:

Aerobic: Erika Rautiainen, Turun Urheiluliitto

Alamäkiluistelu: Mirko Lahti

Alppilajit: Samu Torsti, Vasa Skidklubb

Amerikkalainen jalkapallo: Chris Mulumba, Colorado Buffaloes (USA)

Ampumahiihto: Kaisa Mäkäräinen, Kontiolahden Urheilijat

Ampumaurheilu: Aleksi Leppä, Haminan Ampumaseura

Autourheilu: Kimi Räikkönen, Ferrari (Italia)

Beach volley: Taru Lahti-Liukkonen—Anniina Parkkinen

Biljardi: Jouni Tähti, Ritz-Club (Helsinki)

Curling: Oona Kauste, Ålands Curlingklubb — Tomi Rantamäki, Hyvinkää Curling Club

Darts: Pauli Finnilä, Casablanca (Kauhajoki)

Freestyle: Jimi Salonen, Jyväskylän Freestyleseura

Frisbeegolf: Henna Blomroos, Rauman Frisbee

Futsal: Jukka Kytölä, Kampuksen Dynamo (Jyväskylä) / Mantova (Italia)

Golf: Mikko Korhonen, Suur-Helsingin Golf

Hiihtosuunnistus: Tuomas Kotro, SK Vuoksi (Imatra)

Hockey: Sampo Hirvioja, HC Kilppari (Turku)

Ilmailu: Timo Forss, Lennokkipojat (Helsinki)

Jalkapallo: Lukas Hradecky, Bayer Leverkusen (Saksa)

Jousiammunta: Mikko Juutilainen, Wilhelm Tell (Helsinki)

Judo: Katri Kakko, Lahden Judoseura

Jääkiekko: Pekka Rinne, Nashville Predators (USA)

Jääpallo: Tuomas Määttä, Edsbyns IF (Ruotsi)

Karate: Titta Keinänen, Euran Karateseura

Keilailu: Osku Palermaa, Patteri (Helsinki)

Koripallo: Lauri Markkanen, Chicago Bulls (USA)

Käsipallo: Nico Rönnberg, Cocks (Riihimäki)

Lentopallo: Piia Korhonen, Dresdner SC (Saksa)

Lumilautailu: Matti Suur-Hamari

Maastohiihto: Iivo Niskanen, Puijon Hiihtoseura (Kuopio)

Melonta: Netta Malinen, Tampereen Vihuri

Miekkailu: Niko Vuorinen, Helsingin Miekkailijat

Moottorikelkkailu: Aki Pihlaja, Lapin Moottorikelkkailijat

Moottoripyöräily: Eero Remes, Tuusulan Moottorikerho

Moottoriveneily: Marcus Johnsson, Potkuri -67 (Tampere) — Jussi Myllymäki, SKV (Salo)

Mäkihyppy: Antti Aalto, Kiteen Urheilijat

Nykyaikainen 5-ottelu: Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat

Nyrkkeily: Mira Potkonen, Tampereen Voimailuseura

Paini: Petra Olli, Lappajärven Veikot

Painonnosto: Anni Vuohijoki, Rovaniemen Reipas

Pesäpallo: Juha Puhtimäki, Joensuun Maila

Pikaluistelu: Mika Poutala, Helsingin Työväen Luistelijat

Potkunyrkkeily: Akseli Saurama, Järvenpään Kehäkarhut

Purjehdus: Aleksandra Blinnikka, Helsingfors Segelklubb¿

Pyöräily: Jaakko Hänninen, AG2R La Mondiale (Ranska)

Pyöräsuunnistus: Jussi Laurila, Jalasjärven Jalas

Pöytätennis: Benedek Oláh, Seinäjoen Sisu

Ratsastus: Anna-Julia Kontio

Raviurheilu: Jorma Kontio

Ringette: Anne Pohjola, Lapinlahden Luistin -89

Rugby: Jussi Viljanen, Kuopio Rugby Club

Rullakiekko: Juha Taponen, Koovee Rollers (Tampere)

Salibandy: Eero Kosonen, Växjö Vipers (Ruotsi) / Seinäjoen Peliveljet

Soutu: Robert Ven, Hämeenlinnan Soutajat

Squash: Olli Tuominen, Kouvolan Squashkerho

Sulkapallo: Kalle Koljonen, Tapiolan Sulka (Espoo)

Suunnistus: Marika Teini, Halden SK (Norja)

Taekwondo: Christian Kamphuis, Taekwondourheilijat 2011 (Helsinki)

Taitoluistelu: Viveca Lindfors, Espoon Jäätaiturit

Tanssiurheilu: Jaak Vainomaa — Tiina Tulikallio

Tennis: Henri Kontinen, HVS-Tennis (Helsinki)

Thainyrkkeily: Satu Mykkänen, Helsinki Thaiboxing Club

Tikkaurheilu: Simo Vaarala, Paavon Tikka (Saarijärvi)

Triathlon: Kaisa Sali, Triathlon Vantaa

Uimahypyt: Lauren Hallaselkä, Uimahyppyseura Tiirat (Helsinki)

Uinti: Mimosa Jallow, Kampuksen Plaani (Jyväskylä)

Vapaaottelu: Makwan Amirkhani, Straight Blast Gym Ireland (Irlanti)

Vesipallo: Oskari Ollila, Cetus (Espoo)

Voimanosto: Hanna Rantala, Laitilan Voimailijat

Voimistelu: Sani Mäkelä, STVK (Helsinki)

Yhdistetty: Eero Hirvonen, Jyväskylän Hiihtoseura

Yleisurheilu: Leo-Pekka Tähti, Porin Tarmo

Luetuimmat