Tilaajalle

Lukuisat valitukset aiheuttivat julkisen riidan Pyhtäällä – Pyhtään Yrittäjät syyttää Luonnollisesti Pyhtää ry:tä kiusanteosta, yhdistyksen mielestä kyse on vain puuttumisesta laittomuuksiin: "Tietämättömien ihmisten meuhkaamista"

Pyhtään Yrittäjiä edustavan Mikko Almgrenin mukaan on väärin, että "parin ihmisen radikalismi" vaikeuttaa alueen yrittäjien toimintaa. Osansa kritiikistä saa myös Kaakkois-Suomen ELY-keskus. Luonnollisesti Pyhtää ry:n jäsen Tuula Alkia toteaa, että yhdistyksen tekemillä valituksilla ei ole mitään tekemistä yrittäjien toiminnan kanssa.

Kimmo Seppälä

Luonnollisesti Pyhtää ry on tehnyt useita Pyhtään lentokenttään liittyviä valituksia.
Luonnollisesti Pyhtää ry on tehnyt useita Pyhtään lentokenttään liittyviä valituksia.

Pyhtään paikallisryhmiä somessa seuraavat ovat saaneet viime aikoina seurata kiivasta mielipiteenvaihtoa liittyen Pyhtäällä tehtyihin valituksiin. Valituksia on tehty erityisesti lentokenttään ja sen lupa-asioihin liittyvistä käänteistä.

Kommentoidut