Hamina uusi Tervasaaren sopimuksia — Uudet yrittäjät saivat pitkät vuokrasopimukset

Haminan Pursiseuran vuokrasopimus edellyttää Pikku-Vuohisaaressa myös ravintolatoimintaa.

Antti-jussi Larvio

Haminan kaupunki jatkaa Pikku-Vuohisaaren vuokraamista Haminan Pursiseuralle. Seuran tulisi vuokrasopimuksen mukaan järjestää saaressa ravintolatoimintaa, mutta ravintolayrittäjän saamisessa on jo vuosia ollut ongelmia. Viime vuonna ravintolaa pitänyt yritys ei jatkanut tänä kesänä.
Haminan kaupunki jatkaa Pikku-Vuohisaaren vuokraamista Haminan Pursiseuralle. Seuran tulisi vuokrasopimuksen mukaan järjestää saaressa ravintolatoimintaa, mutta ravintolayrittäjän saamisessa on jo vuosia ollut ongelmia. Viime vuonna ravintolaa pitänyt yritys ei jatkanut tänä kesänä.

Haminan kaupunki on uusinut kolme vuokrasopimusta, joilla edistetään Tervasaaren alueen matkailupalvelujen tarjontaa. Haminan kilpailukykyvaliokunta päätti torstaina jatkaa Tervasalmessa sijaitsevan Pikku-Vuohisaaren vuokraamista Haminan Pursiseuralle 10 vuodella. Vuosivuokra 3 500 neliön suuruisesta alueesta on 1 000 euroa. Vuokrasopimuksen mukaa vuokra-alue luovutetaan pursiseuran käyttöön purjehdusurheilua ja purjehdusseuratoimintaa tukevaa ravintolatoimintaa varten.

Haminan Pursiseuralla on ollut vaikeuksia saada saaressa sijaitsevaan Pursipaviljonkiin vuokrasopimuksen edellyttämää ravintolatoimintaa. Viime kesänä kiinteistössä toimi ravintola, mutta ravintolayrittäjä irtisanoi vuokrasopimuksen kuluvan kesän osalta. Ennen viime kesää ravintola oli toiminnassa edellisen kerran kesällä 2013.

Tervasaarella sijaitsevan entisen kahvilarakennuksen ostaneen Finnrest Oy:n kanssa kilpailukykyvaliokunta päätti tehdä kiinteistön tonttia koskevan vuokrasopimuksen 15 vuodeksi. Kyseessä on noin 877 neliön suuruinen alue ja vuosivuokra on 425 euroa. Yhtiö tulee harjoittamaan kiinteistössä ravintolatoimintaa.

Rampsi Oy:ltä veneasemakiinteistön ja huoltorakennukset ostaneelle Pitko Cafe & Shop Ky:lle kaupunki vuokraa Tervasaarelta noin 1 100 neliön alueen 30 vuodeksi ja 425 euron vuosivuokralla. Alue vuokrataan käytettäväksi veneasemaa ja muiden veneilyyn ja virkistäytymiseen liittyvien palvelujen järjestämistä varten. Kaupunki tekee kyseisen yhtiön kanssa erillisen sopimuksen vierasvenesatamapalvelujen hoitamisesta.