Tilaajalle

Kotkan ympäristöseura nostaisi Ankkuri-talon suojelukohteeksi — ”Kotka on ennen kaikkea satamakaupunki, jonka perintöä pitää vaalia" —  Rakennuksen ja tontin omistava Steveco ei kommentoi

Ankkuri-talossa on edelleen sen omistajan toimintoja, mutta yhtiöllä ei ole muutoin menossa toimia rakennuksen suhteen. Suojelun edistäminen tarvitsee kaavoitushakemuksen, varsinaisen päätöksen tekee kaupunkirakennelautakunta.

Raimo Eerola

Kuvakulma Ankkuri-taloon Kantasatamasta.
Kuvakulma Ankkuri-taloon Kantasatamasta.

Kotkan ympäristöseura aikoo ehdottaa Ankkuri-talon nostamista suojelukohteiden joukkoon. Vuonna 1952 valmistunut talo on seuran mielestä ollut niin keskeisessä roolissa kotkalaisessa satamatyössä, että se pitää ensi sijaisesti säilyttää. Ympäristöseuran hallituksessa istuu kymmenkunta seuran aktiivijäsentä.