Rahastonhoitaja kavalsi Rakennusliiton ammattiosaston rahat — Kotkalaismiehelle tuomittiin puoli vuotta ehdollista

Mies vei yhdistyksen pankkitililtä yli 22 000 euroa.

Harri Teitto

Kotkalainen mies kavalsi ammattiosastolta yli 20 000 euroa.

Kotkalainen mies on tuomittu Kymenlaakson käräjäoikeudessa kuuden kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen sekä rahallisiin korvauksiin hänen kavallettuaan yli 22 000 euroa Rakennusliiton ammattiosasto 57 ry:n varoja.

Tuomittu mies toimi eteläkymenlaaksolaisen yhdistyksen rahastonhoitajana ja siirsi yhdistyksen pankkitililtä tilisiirroilla omalle pankkitililleen rahaa useita kertoja sekä teki useita käteisnostoja ja onnistui anastamaan yhteensä 22 626,05 euroa.

Syyttäjän mukaan summa oli suuri ja sen kavaltaminen aiheutti yhdistykselle tuntuvaa vahinkoa. Syyttäjä totesi, että rahastonhoitaja käytti väärin vastuullista asemaansa ja kavallus oli myös kokonaisuutena arvostellen törkeä. Syyttäjä vaati tekijälle seitsemän kuukauden pituista ehdollista vankeusrangaistusta ja sitä, että miehen tulisi korvata kavaltamansa varat Rakennusliiton ammattiosasto 57 ry:lle sekä maksaa tiliselvityksestä koituneet kulut.