Ylennykset itsenäisyyspäivänä - Katso Kymen Sanomien lista täältä!

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö teki kaksi kenraaliylennystä ja yhden kontra-amiraaliylennyksen. Karjalan prikaatin komentaja Jukka Jokinen ylennettiin prikaatikenraaliksi. Kymen Sanomat julkaisee nettisivustolla puolustusvoimissa tehdyt ylennykset majurin arvoon asti koko maasta ja alemmista sotilasarvoista Kymenlaakson alueelta.

Raimo Eerola

Ylennykset itsenäisyyspäivänä - Katso Kymen Sanomien lista täältä!

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö on ylentänyt itsenäisyyspäivänä 6. joulukuuta Karjalan prikaatin komentajan, eversti Jukka Jokisen prikaatikenraaliksi. Lisäksi ylennettiin lippueamiraali Jori Harju kontra-amiraaliksi ja prikaatikenraali Jukka Sonninen kenraalimajuriksi.

Prikaatikenraali Jukka Jokinen (s. 1967) on palvellut Karjalan prikaatin komentajana elokuusta 2019 lähtien. Aiemmin hän on toiminut muun muassa kadettikoulun johtajana Maanpuolustuskorkeakoulussa, sektorijohtajana Pääesikunnassa ja tasavallan presidentin adjutanttina. Everstiksi hänet ylennettiin vuonna 2016.

Kontra-amiraali Jori Harju (s. 1964) on toiminut Merivoimien komentajana vuoden 2019 alusta lähtien. Aikaisemmin hän on palvellut muun muassa merivoimien operaatiopäällikkönä, valmiuspäällikkönä Merivoimien esikunnassa, Puolustusvoimien operaatiokeskuksen päällikkönä Pääesikunnassa, vanhempana osastoesiupseerina puolustusministeriössä ja Suomenlinnan Rannikkorykmentin komentajana. Lippueamiraaliksi hänet ylennettiin vuonna 2018.

Kenraalimajuri Jukka Sonninen (s. 1960) on palvellut vuodesta 2015 lähtien koulutuspäällikkönä Pääesikunnassa. Aiemmin hän on toiminut muun muassa Kainuun prikaatin komentajana, apulaisosastopäällikkönä ja sektorijohtajana Pääesikunnassa sekä valtioneuvoston turvallisuuspäällikkönä. Prikaatikenraaliksi hänet ylennettiin vuonna 2014.

Puolustusvoimiin uusia everstejä

Tasavallan presidentti on ylentänyt Itsenäisyyspäivänä 6. joulukuuta:

Everstiksi: everstiluutnantti Torsti Aarne Heikki Astrén (Pääesikunta), everstiluutnantti Pekka Antero Kortelainen (Pääesikunta), everstiluutnantti Marko Petteri Korvala (Pääesikunta), everstiluutnantti Juha Ilkka Kylä-Harakka (1. Logistiikkarykmentti), everstiluutnantti Markku Tapio Viitasaari (Maavoimien esikunta), everstiluutnantti Petri Kai Eerik Olli (Karjalan prikaati), everstiluutnantti Joni Pekka Mahonen (Ilmavoimien esikunta), everstiluutnantti Eero Kalevi Svanberg (Maanpuolustuskorkeakoulu).

Kommodoriksi: komentaja Kai Petteri Kuosmanen (Maanpuolustuskorkeakoulu).

Everstiluutnantiksi: majuri Juha Veikka Karjalainen (Pääesikunta), majuri Lasse-Tapani Kristian Ketola (Pääesikunta), majuri Risto Kaarlo Juhani Kohonen (Pääesikunta), majuri Marko Topi Lähteenmäki (Pääesikunta), majuri Olli Armas Ovaska (Pääesikunta), majuri Jaakko Viljami Salomäki (Pääesikunta), majuri Tino Viljo Juhani Savolainen (Pääesikunta), majuri Tero Uolevi Tarkiainen (Pääesikunta), majuri Jere Ville Vettenranta (Pääesikunta), majuri Jan Kristian Hanska (Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta), majuri Panu Jouko Pelkonen (Puolustusvoimien palvelukeskus), majuri Petteri Mikael Puusa (Puolustusvoimien tutkimuslaitos), majuri Ari-Matti Kalevi Korhonen (Maavoimien esikunta), majuri Paavo Tapani Sarala (Maavoimien esikunta), majuri Mikko Ilmari Pimiä (Maasotakoulu), majuri Jani Antero Reijonen (Maasotakoulu), majuri Veikko Nikolai Votshenko (Maasotakoulu), majuri Kalle Matti Johannes Leinonen (Porin prikaati), majuri Mika Veli-Martti Niemi (Uudenmaan prikaati), majuri Juuso Jaakko Juhani Ilkka (Ilmavoimien esikunta), majuri Jani Jochen Knuuti (Lapin lennosto), majuri Mika Yrjö Tapani Mattila (Lapin lennosto), majuri Markku Tapio Vihersalo (Lapin lennosto), majuri Kari Petteri Rusanen (Satakunnan lennosto), majuri Ville Heikki Kalliokoski (Maanpuolustuskorkeakoulu), majuri Antti Elias Oikarinen (Maanpuolustuskorkeakoulu).

Insinöörieverstiluutnantiksi: insinöörimajuri Vesa Tapio Kivelä (Maavoimien esikunta), insinöörimajuri Pasi Kalervo Greus (Satakunnan lennosto).

Komentajaksi: komentajakapteeni Toni Patrick Joutsia (Pääesikunta), komentajakapteeni Ulla Tuulikki Murtomäki (Pääesikunta), komentajakapteeni Olli Antti Eerikki Rusanen (Pääesikunta), komentajakapteeni Heikki Antti Rahikainen (Merivoimien esikunta).

Majuriksi: kapteeni Jaakko Vihtori Kontoniemi (Pääesikunta), kapteeni Joonas Antti Aleksi Leppänen (Pääesikunta), kapteeni Niko Juhana Junnonen (Maavoimien esikunta), kapteeni Mikko Juhani Kotanen (Maavoimien esikunta), kapteeni Mikko Suihkonen (Maavoimien esikunta), kapteeni Pertti Juhani Vesuri (Maavoimien esikunta), kapteeni Mikko Juhani Kuusisto (Jääkäriprikaati), kapteeni Kalle Mikael Kallio (Kaartin jääkärirykmentti), kapteeni Esa Matias Riihimäki (Karjalan prikaati), kapteeni Janne Teemu Taneli Kolari (Maasotakoulu), kapteeni Vesa-Matti Nieminen (Panssariprikaati), kapteeni Raimo Arto Alatörmä (Maasotakoulu), kapteeni Hannu-Pekka Lähde (Porin prikaati), kapteeni Staffan Henrik Kullström (Ilmavoimien esikunta), kapteeni Olli Matti Tapio Lahtinen (Ilmavoimien esikunta), kapteeni Tuukka Olavi Pitsinki (Ilmavoimien esikunta), kapteeni Marc Johannes Fuss (Ilmasotakoulu), kapteeni Janne Esko Källi (Ilmasotakoulu), kapteeni Jari Petteri Sorvari (Ilmasotakoulu), kapteeni Henrik Mikael Väre (Ilmasotakoulu), kapteeni Antti Juhani Antero Airikka (Karjalan lennosto), kapteeni Tomi Henrik Lyytinen (Karjalan lennosto), kapteeni Isto Tapio Nyyssönen (Karjalan lennosto), kapteeni Ville Juhani Uggeldahl (Lapin lennosto), kapteeni Marko Juhani Mankonen (Satakunnan lennosto), kapteeni Miika Pauli Kalervo Teppo (Satakunnan lennosto), kapteeni Topi Matias Katalkin (Maanpuolustuskorkeakoulu), kapteeni Antti Samuli Waltari (Maanpuolustuskorkeakoulu).

Insinöörimajuriksi: insinöörikapteeni Tommi Tapani Pehkonen (Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta), insinöörikapteeni Juha Kaarlo August Kilpiäinen (3. Logistiikkarykmentti), insinöörikapteeni Jaakko Petteri Pekkanen (Järjestelmäkeskus), insinöörikapteeni Krista Maarit Siik (Järjestelmäkeskus), insinöörikapteeni Olli Mikael Laakso (Puolustusvoimien tutkimuslaitos), insinöörikapteeni Jani Tapani Muikku (Panssariprikaati), insinöörikapteeni Heikki Osmo Antero Toikkanen (Karjalan lennosto), insinöörikapteeni Pasi Petteri Sälevä (Lapin lennosto).

Komentajakapteeniksi: kapteeniluutnantti Tuomas Eerik Runola (Merivoimien esikunta), kapteeniluutnantti Kari Pekka Lehto (Merisotakoulu), kapteeniluutnantti Joni Petteri Hoviseppä (Rannikkolaivasto), kapteeniluutnantti Timo Kalevi Jaakola (Rannikkolaivasto), kapteeniluutnantti Jaani Heikki-Oskari Merenlehto (Rannikkolaivasto), kapteeniluutnantti Kaj Mikael Lindroos (Uudenmaan prikaati), kapteeniluutnantti Ossi Kaleva Väisänen (Maanpuolustuskorkeakoulu), Insinöörikomentajakapteeniksi: insinöörikapteeniluutnantti Mikko Matias Jokinen (Järjestelmäkeskus), insinöörikapteeniluutnantti Marko Tapio Lahtela (Rannikkolaivasto).

Kapteeniksi: yliluutnantti Mikko Petteri Möntti (Karjalan prikaati), yliluutnantti Jani Kristian Talvensaari (Karjalan prikaati), yliluutnantti Mika Matti Haapoja (Maasotakoulu), yliluutnantti Lasse Aaro Santeri Lahikainen (Maasotakoulu), yliluutnantti Marko Ensio Saikko (Maasotakoulu), yliluutnantti Anssi Sami Juhani Simola (Maasotakoulu), yliluutnantti Toni Pekka Tiitinen (Maasotakoulu), yliluutnantti Vesa Kalevi Tirkkonen (Maasotakoulu), yliluutnantti Jani Kristian Viik (1. Logistiikkarykmentti).

Insinöörikapteeniksi: insinööriyliluutnantti Juha Tapio Tolonen (Maavoimien esikunta).

Yliluutnantiksi: luutnantti Veikko Elias Hakulinen (Karjalan prikaati), luutnantti Samu Jalmari Himberg (Karjalan prikaati), luutnantti Markus Mikael Hämäläinen (Karjalan prikaati), luutnantti Tuomas Aleksi Hämäläinen (Karjalan prikaati), luutnantti Jesse Aleksi Jaakkola (Karjalan prikaati), luutnantti Ari-Pekka Koskimies (Karjalan prikaati), luutnantti Jere Juho Aleksi Leppä (Karjalan prikaati), luutnantti Sami Petteri Litmanen (Karjalan prikaati), luutnantti Antti Petteri Partanen (Karjalan prikaati), luutnantti Perttu Veli Olavi Piispa (Karjalan prikaati), luutnantti Mikko Kalevi Räsänen (Karjalan prikaati), luutnantti Henrik Mikael Salonen (Karjalan prikaati), luutnantti Teppo Oskari Taina (Karjalan prikaati), luutnantti Eemu Tapani Tikanoja (Karjalan prikaati), luutnantti Christian Anttoni Andersson (Maasotakoulu), luutnantti Tuomas Sakari Hongisto (Maasotakoulu), luutnantti Niko Risto Matias Kuivalainen (Maasotakoulu), luutnantti Aaro Johannes Liakka (Maasotakoulu), luutnantti Jussi Oskari Ollikka (Maasotakoulu), luutnantti Ilmari Pekka Tapio Pärnä (Maasotakoulu), luutnantti Olli Kalevi Aaltonen (Utin jääkärirykmentti), luutnantti Mortti Miiro Kasper Lehtonen (Utin jääkärirykmentti), luutnantti Lauri Akseli Joonatan Nummela (Utin jääkärirykmentti), luutnantti Mikko Elmeri Punkka (Utin jääkärirykmentti), luutnantti Samu Joonas Sievälä (Utin jääkärirykmentti), luutnantti Ville Pekka Timgren (Utin jääkärirykmentti).

Insinööriyliluutnantiksi: insinööriluutnantti Juha Erkki Ilmari Hyyryläinen (1. Logistiikkarykmentti), insinööriluutnantti Teemu Anton Ihalainen (Maasotakoulu), insinööriluutnantti Mikko Arttu Rasila (Utin jääkärirykmentti).

Puolustushallinnossa palvelevat henkilöt ylennetään reservissä:

Yliluutnantiksi: luutnantti Lassi-Pekka Fontell (Karjalan prikaati), luutnantti Aki Vesa Juhani Rötkö (Karjalan prikaati), luutnantti Juhopekka Aake Olavi Järvinen (Maasotakoulu), luutnantti Tiina Vilhelmiina Laaksonen (Maasotakoulu), luutnantti Tuomas Akseli Paakkanen (Maasotakoulu).

Luutnantiksi: vänrikki Jarkko Tuomas Lievonen (Karjalan prikaati).

Vänrikiksi: kersantti Antti Juhani Hirvonen (Karjalan prikaati).

Pääesikunnan päällikön, Puolustushaara- ja joukko-osastojen komentajien antamat aliupseerien palvelusarvot ja ylennykset reservissä:

Karjalan Prikaati:

Ylivääpeliksi: vääpeli Jari Antero Härkönen.

Vääpeliksi: ylikersantti Jani Markus Ensio Tuomivaara.

Ylikersantiksi: kersantti Kasperi Eetu Aleksi Aalto, kersantti Jesse Santeri Henriksson, kersantti Aleksi Oskar Hämäläinen, kersantti Asko Aarne Kekkonen, kersantti Juho Aleksi Antinpoika Lukka, kersantti Petri Juhani Pesu.

Kersantiksi: alikersantti Matti Tapani Haiko, alikersantti Matias Aaro Aleksanteri Koskela, alikersantti Joonas Pavel Siiskonen.

Maasotakoulu:

Sotilasmestariksi: ylivääpeli Pekka Tapio Soininen, ylivääpeli Janne Taneli Tähtinen.

1. Logistiikkarykmentti:

Vääpeliksi: ylikersantti Ari Juhani Nykänen, ylikersantti Sini Anneli Viinikangas.

Reservin upseerien ylennykset

Tasavallan presidentti on ylentänyt itsenäisyyspäivänä yhteensä 617 reservin upseeria ja erikoisupseeria. Kymenlaaksosta ylennettiin seuraavat:

Majuriksi: Järnefelt Sampo Heikki Johannes, Kouvola, Pasi Olli Juhani, Kouvola, Tidenberg Timo Risto, Kotka, Widemark Kaj Petteri, Kotka.

Kapteeniksi: Lanki Jari Topias, Hamina, Lappi Jani Henrik, Kotka, Taari Mika Sakari, Hamina, Tuomala Arto Eero, Kotka.

Yliluutnantiksi: Kailio Risto Pekka Tapani, Kouvola, Kaski Maiju Noora Eveliina, Hamina, Vihavainen Eero Juhani, Hamina.

Luutnantiksi: Härkönen Jan Mikael, Kouvola, Kailio Jarmo Juhani, Kouvola, Laakso Jerry Asser Juhani, Kouvola, Lappalainen Liisa Marjatta Matintytär, Hamina, Lipiäinen Hanna-Elina, Kouvola, Turkia Tero Lasse Antero, Kouvola.

Luutnantiksi (ME): Riihimäki Henri Kristian, Kouvola, Rongas Juho Petteri, Hamina.

Aliupseeri ja miehistöylennyksiä

Kaakkois-Suomen aluetoimisto on ylentänyt seuraavat reservin aliupseeristoon ja miehistöön kuuluvat:

Vääpeliksi: Hakala Lasse Tapio, Kouvola, Kallio Tuomo Lauri, Hamina, Moilanen Jarkko Uolevi, Kouvola, Torikka Janne Tapio, Kouvola.

Ylikersantiksi: Kolehmainen Reijo Juhani, Kotka, Lukkarla Jaakko Aleksanteri, Virolahti, Ovaska Janne, Pyhtää, Seppälä Ville Sakari, Pyhtää.

Kersantiksi: Kontiainen Mika Tapani, Kouvola, Merttala Jani Petri-Mikael, Kouvola, Paronen Lasse Juhani, Virolahti, Porokara Mikael Valdemar, Kotka, Riihelä Tapio Jussi Tuomas, Hamina, Timperi Risto Juhani, Kouvola, Turunen Andreas, Kouvola.

Alikersantiksi: Boman Pekka Olavi, Kouvola, Huoman Erik Eemil, Kouvola, Lumitähti Ville Matti, Kouvola, Rikkola Toni Antero, Miehikkälä.

Korpraaliksi: Elfvengren Miikka Matias, Kotka, Hämäläinen Jere Markus Tapio, Kouvola, Kujala Sami Markus, Kouvola, Peri Tino Patrik, Hamina.

Ylimatruusiksi: Ketola Edvard, Kouvola.