Tilaajalle

Taidekorkeakoulun opettaja kehotti Saara Vainiota vaihtamaan tyyliään — Teilauksesta lannistunut haminalaistaiteilija lopetti maalaamiseen 10 vuodeksi, nyt oma tyyli toi Vainiolle pääpalkinnon Helsingissä pidettävässä kansainvälisessä akvarellinäyttelyssä

Kansainvälisen akvarellitaiteen yhdistyksen järjestämään näyttelyyn osallistui noin 300 akvarellistia 43 maasta. Vainion voittoteoksen mallina toimi hänen oma tyttärensä Vuokko. Taiteilija itse luuli palkinnon liittyvän hänen kehittämäänsä innovaatioon teoksen ripustamisessa. Näyttelyssä jaettiin tunnustus myös kotkalaiselle Udi Salmiaitalle.

Ella Karttunen

Haminalaisen Saara Vainion teos Tuuli voitti Helsingin Kaapelitehtaalla pidettävän Kansainvälisen akvarellitaiteen yhdistyksen IWS:n näyttelyn pääpalkinnon.
Haminalaisen Saara Vainion teos Tuuli voitti Helsingin Kaapelitehtaalla pidettävän Kansainvälisen akvarellitaiteen yhdistyksen IWS:n näyttelyn pääpalkinnon.

Haminalaisen Saara Vainion koti ei muistuta tyypillistä taiteilijan ateljeeta.

Uusimmat uutiset