Kotkaan perustetaan uusi taideyhdistys ensi viikon tiistaina

MAtti Immonen

Merikeskus Vellamon Ruumassa perustetaan ensi viikon tiistaina Kotkaan uusi taideyhdistys.
Merikeskus Vellamon Ruumassa perustetaan ensi viikon tiistaina Kotkaan uusi taideyhdistys.

Kotkan taide- ja kulttuuriyhdistys ry:n perustamista valmistellut työryhmä kutsuu kotkalaisia taide- ja kulttuurialan toimijoita uuden yhdistyksen perustavaan kokoukseen. Se pidetään Merikeskus Vellamon Ruumassa ensi viikon tiistaina 15. lokakuuta kello 18.30.

Kokouksessa päätetään yhdistyksen perustamisesta ja säännöistä sekä valitaan yhdistyksen hallitus.

Uuden yhdistyksen tarkoituksena on muun muassa vahvistaa alan kotkalaista yhteistyötä, tunnettuutta ja näkyvyyttä sekä edistää Kotkan taiteen, kulttuurin ja koko luovan talouden sektorin toiminnan kehittämistä ja elinvoimaa.